Агенция за социално развитие – ВИЖЪН

член на НАСО и EASPD

Център Вижън Развитие стартира нова инициатива в дейност – Хлеботерапия

Хлеботерапия

На 14 юли 2021 г. в Център Вижън Развитие стартирахме нова инициатива в дейност Хлеботерапия.

Поканихме като първи гости участниците от група Психология, които ни помогнаха да разнообразим и обогатим нашата работа, свързана с хляба.

Темата, с която стартирахме беше „Здравословно хранене“. Психологът Валентина Найденова и трудотерапевтът Ивайло Ангелов по един наистина нестандартен и интересен начин поднесоха много полезна информация, свързана с комбинацията на различни видове здравословни продукти, взаимодействието им, влиянието им върху нашето физическо и психическо здраве, и най-вече как биха могли да бъдат наистина един ежедневен заместител на обичайната, не винаги полезна храна, която консумираме.

Темата е изключително важна и съвместяваща в себе си не само техническото приготвяне на дадените рецепти, но и мотивацията ни да опитаме нещо ново, да отдадем нужното внимание на качествената и здравословна храна и също така да разнообразим и придадем нов вкус на ежедневието си, подчертавайки, че готвенето не е само за да се нахраним, но и да си доставим удоволствие от самото хранене и да се почувстваме щастливи, правейки нещо полезно за тялото си.

Завършваме с това, че когато човек научи нещо ново и полезно, най-доброто нещо, което може да направи е да сподели наученото и с другите, за да може това знание да е от полза на повече хора. Затова споделяме и с вас рецептите, които представиха нашите водещи и ползите от отделните продукти. Подканваме ви да ги опитате, резултатът е наистина вкусен.

Разгледайте и кадрите, уловени от участниците в дейност Фото и Видео към Творческа къща Вижън Арт.

Рецептите, които използвахме:

Крекери:
Брашно от лимец – 150 – 170  гр
Сол – ½ ч.л.
Зехтин – 50 мл
Вода – 50 мл
Замесваме и увиваме във фолио за 20 мин.
Разстиламе тестото на хартия – тънко
Намазваме със зехтин, сол и чесън, сусам, семена
Пекат се на 170 градуса /на вентилатор/, върху хартия за печене, малко под средата на фурната.
Когато ги извадим от фурната, слагаме на решетка, за да останат хрупкави.

Гуакамоле:
Авокадо – 1 бр.
Домат – ½
Чушка (може и люта) – ½
Лук – ½
Сол
Зехтин – 1 л.
Черен пипер, Кориандър, Магданоз
Всички съставки се намачкват в хаванче
Авокадото се издълбава, доматът се ПИКИРА (водата не кипяща -70-80 градуса) и се нарязва на дребно, чушката  и лука също нарязани на дребно

Сурови бонбони:
Кашу – 100 г (накиснато във вода)
Сушени боровинки/ягоди/фурми – 50 гр
Кокосова паста – ½
Кокосови стърготини
Ядките и плодовете се смилат на ситно
Разбъркваме добре с останалите продукти и ги оформяме на малки топчета.
За овалване – кокосови стърготини и шоколадова глазура.
Поставят се в хладилника.

Полезни свойства на продуктите – Лимец, Авокадо, Кашу
Лимец – Някои от ползите за здравето от лимец включват способността му да помага в регулирането на метаболизма на тялото, при създаването на полови хормони, при изграждане на здрави кости, подобряване на имунната система, повишаване на храносмилателната функция, понижаване на кръвната захар, както и при намаляване на нивата на холестерола в организма.

Лимецът е една от най-старите култивирани култури в историята на човечеството. Той е зърнена култура, която е тясно свързана с пшеницата, но популярността на пшеницата скоро го измества и затова той бива считан за остаряла зърнена култура. Въпреки това, той се завръща като здравословна храна, особено в Испания, Обединеното кралство и други части на Европа. Той всъщност е пълен с хранителни вещества, витамини, минерали и основни органични съединения, които други зърнени храни и форми на пшеницата не съдържат.

Хранителната стойност на лимеца

Освен, че е многофункционален и универсален заместител на пшеницата, лимецът е също пълен с хранителни вещества, които много други зърнени храни не съдържат. Той има високо съдържание на въглехидрати, протеин и диетични фибри, съдържа също значителни нива на желязо, мед, манган, магнезий, фосфор, калий, цинк, селен, ниацин, тиамин, витамин В6 и фолиева киселина.

Ползи за здравето от лимец

Поддържа здравето на храносмилателната система:

Диетичните фибри помагат за по-лесното преминаване на храната през храносмилателния тракт, ускоряват усвояването на хранителните вещества и спомагат за проблемни състояния като запек, подуване на корема, спазми, газове, диария и по-сериозни стомашно-чревни проблеми като язви.

Лимецът съдържа най-много диетични влакна от всички  сортове пшеница.

Намалява холестерола:

Диетичните фибри имат и друга роля за тялото, която спомага за намаляване на нивата на лошия холестерол, който е много опасен за здравето.

Помага на кръвообращението:

Високите нива на желязо и мед, комбинирани в лимеца, дават силен тласък на кръвообращението. Тези минерали са от съществено значение за създаването на червените кръвни клетки, а когато производството им се повиши, в организма се увеличава и притока на кръв, увеличава имунитета, подсилва нивата на енергия и подпомага метаболизма. Повишеното кръвообращение дори може да стимулира растежа на косата, а съдържанието на желязо помага на тялото да избегне анемията.

Регулира хормоните:

Поддържа здравето на костите:

Лимецът има впечатляващ набор от важни минерали, които са необходими за здравето на костите, включително цинк, магнезий, мед, фосфор и селен. Тези минерали допринасят за развитието на костната тъкан и чрез повишаване на нивата на тези минерали в тялото си, можете активно да се предпазите от остеопороза и други свързани с възрастта заболявания, които да отслабят или разградят костите в тялото.

Растеж и развитие:

Високите нива на фосфор, съчетано със съдържанието на протеин в лимеца, прави тази зърнена култура много важна за развитието и растежа на нови тъкани, кръвоносни съдове, мускули, кости и някои органи.

Имунна система:

Тиаминът е известен, че значително стимулира имунната ви система и стимулира защитните механизми на тялото, като същевременно облекчава психологическия стрес и тревожност.

Авокадо:

Авокадото е уникален вид плод. Повечето плодове съдържат въглехидрати, докато то съдържа голямо количество полезни мазнини. Авокадо е много мощен, невероятно хранителен и засищаш плод.

Авокадото се препоръчва да се приема от хора с наднормено тегло и тези, които искат да намалят теглото си. Поради високата си хранителност, авокадото „лъже“ организма и човек усеща ситост при много малка консумация от него. Това предпазва от преяждане.

Ползи:

  • Спомага за пречистване на кръвоносните съдове
  • Спомага храносмилането
  • Подобрява настроението и снижава стреса
  • Предпазва кожата от стареене
  • Спомага ставното функциониране
  • Предпазва зрението
  • Понижава кръвното налягане
  • Укрепва имунитета

Кашу:

Кашуто ни е познато като ядка, но всъщност е костилка. Расте в Индия. Съдържа витамини А – важен за еластичността на кожата и доброто зрение, В2 – спомага за храносмилането, здравината на ноктите и косата, участва в производството на червените кръвни телца и В1 – влияе на бодрия дух, оптимизма

Съдържа витамини и минерали! Изключително богато е на магнезий, желязо, витамин В6, калций и фибри.

За какво още е полезно кашуто?

Предпазва от рак

Редовната му консумация предпазва организма от развитие на туморни клетки. Най-ефикасно е кашуто при предпазване на дебелото черво от развитие на ракови образувания.

Сърдечносъдова система

Кашуто има ниско съдържание на мазнини, но съдържа олеинова киселина, която активно бори лошия холестерол. Мощен антиоксидант, спомага за регенерирането на клетките на кръвоносните съдове. Това ги прави здрави и еластични.

Здрава коса

В кашуто се съдържа елементът мед, който много съществено участва в оцветяването на косата, тоест, предпазва от ранно побеляване.

Здраве на костите

Калцият и магнезият са много важни за здравето на костите. Именно заради големите количества на тези два елемента, кашуто е много полезно за опорно-двигателния апарат.  Подобрява здравето на венците и зъбите.

Източници:

https://www.artofliving.org/bg-bg
https://fitbg.net/
https://www.az-jenata.bg/

Освежихме базата на ЦНСТ „Подкрепа“

Освежихме базaтa на ЦНСТ „Единство“

БНТ отрази изложба на дейност „Палитра“

Изложба „Без предразсъдъци“

Предстоящо откриване на изложба „Без предразсъдъци“.